SEO HİZMETİ

KURUMSAL WEB TASARIM

İç SEO Çalışması

SEO çalışmaları kapsamında yapılacaklar; iç ve dış SEO olarak ayrılıyor. İç SEO ile sitelerin arama motoru algoritmalarına uygun hale getirilmesi hedefleniyor. Bunu sağlayabilmek için yapılması gereken iç SEO çalışmaları şunlar:

1. Arama motoru dostu kodlama yapısı

İnternet teknolojilerini hızla gelişen ve değişen bir yapıya sahiptir. Bu da, web sitelerinin yazılımsal ve tasarımsal olarak sürekli güncel tutulmasını gerekli kılıyor. Örneğin; mobil platformlar hayatımıza girmeden önce “responsive” tasarım dediğimiz; tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarda kullanıcı deneyimini sağlayan bir web sitesine ihtiyaç duyulmuyordu. Bugün ise, arama dostu bir siteye sahip olmak için mobil uyumlu site gereklidir.

2. Güvenlik

Arama motorları tarafından siteleri taramak için üretilen “botlar” web sitesi güvenlik düzeyini ölçebilecek zekaya sahip. Dolayısıyla, yeni nesil internet teknolojilerini kullanmayan sitelerin arama motorları açısından güvenilirlik notu negatif yönde oluyor. Örneğin; yeni nesil teknolojiyi ifade eden versiyonlar yerine daha alt sürümleri kullanmak güvenlik zafiyeti yaratacağı için uygun değildir.

3. Site açılış hızı

Site açılış hızı 5 saniyenin altında olması gerekir. Hatta bu hız limitinin daha düşük olması kullanıcı deneyimi açısından avantajlı bir siteye sahip olmanız anlamına gelir. Bir sitenin açılış hızını etkileyen faktörler değişiklik gösterse de; tasarım sırasında kullanılan HTML 5, CSS ve JS gibi stil dosyalarının gereksiz yere uzun yazılması, sayfa açılış hızını olumsuz etkileyen önemli bir faktördür.

4. İçerik çalışması

Bir sitenin hedef kitleye ulaşması için kaliteli içeriklere yer vermelidir. Özgünlük, yeterli uzunluk ve akıcılık gibi etmenlere dikkat edilerek yazılacak içeriklerle sitenin sürekli güncel tutulması gerekir. Arama motorları, içeriği olmayan veya içerik yayınlamayan siteleri ön plana çıkarmaz.

5. Anahtar kelime optimizasyonu

Sitenin ana başlığı, hizmet sayfaları veya kategoriler için başlık ve açıklama kısımlarını anahtar kelimelere uygun şekilde yazmak da site içi SEO açsından önem arz ediyor.

Dış SEO Çalışması

İç SEO ile sitelerin arama motorlarına dost olması sağlanıyor. Dış SEO ile de, dostluğun pekiştirilmesi ve hedeflenilen anahtar kelime aramalarında üst sıralarda çıkarılması için bir takım çalışmalara yer veriliyor.

1. Link inşası

Dış SEO çalışmasında en önemi kısmı kaliteli link inşası oluşturuyor. Hedef kelimeler dikkate alınarak hazırlanacak tanıtım yazısı veya basın bültenleriyle farklı platformlarla site bilinirliliği arttırılıyor.

2. Sosyal medya çalışması

Dinamik bir siteye sahip olmak ve marka bilinirliliğini sağlamak adına sosyal platformlarda etkili reklamlar ve paylaşımlar yapılması gerekiyor.

3. Adwords reklamları

Hem sitelerin hedeflenilen anahtar kelimelerde yükselmesini sağlamak, hem de bu süreç içerisinde potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmak için Adwords reklamları kullanılıyor.